indent 2.2.7 - en to ja translation catalogue (54 entries)

en: indent: unknown option "%s"
ja: indent: 不明なオプション "%s"

en: indent: missing argument to parameter %s
ja: indent: パラメータ %s への引数が足りません

en: option: %s
ja: オプション: %s

en: indent: option ``%s'' requires a numeric parameter
ja: indent: オプション ``%s'' には数値パラメータが必要です

en: indent: set_option: internal error: p_type %d
ja: indent: set_option: 内部エラー: p_type %d

en: Profile contains unpalatable characters
ja: プロファイルは適切でない文字を含んでいます

en: indent:  Strange version-control value
ja: indent:  おかしな version-control 値です

en: indent:  Using numbered-existing
ja: indent:  numbered-existing を使用します

en: indent: Can't make backup filename of %s
ja: indent: バックアップファイル名 %s を作成できません

en: Can't open backup file %s
ja: バックアップファイル %s が開けません

en: Can't write to backup file %s
ja: バックアップファイル %s に書込めません

en: Can't preserve modification time on backup file %s
ja: バックアップファイル %s の変更時刻を保存できませんでした

en: indent: Virtual memory exhausted.
ja: indent: メモリを使い果たしました.

en: indent: Fatal Error:
ja: indent: 致命的エラー:

en: indent: System Error:
ja: indent: システムエラー:

note: Warning messages:  indent continues
en: Warning
ja: 警告

note: Error messages: indent stops processing the current file.
en: Error
ja: エラー

en: usage: indent file [-o outfile ] [ options ]
ja: 使用法: indent ファイル [-o 出力ファイル ] [ オプション ]

en:        indent file1 file2 ... fileN [ options ]
ja:        indent ファイル1 ファイル2 ... ファイルN [ オプション ]

en: Ran out of memory
ja: メモリを使い果たしました

en: EOF encountered in comment
ja: コメント中で EOF に遭遇しました

en: Line broken
ja: 行が壊れています

en: Unexpected end of file
ja: 予期しないファイルの終端です

en: There were %d non-blank output lines and %d comments
ja: 非空行が %d 行、コメントが %d 行あります

en: (Lines with comments)/(Lines with code): %6.3f
ja: (コメント付きの行)/(コード付きの行): %6.3f

en: Line broken 2
ja: 行が壊れています 2

en: Extra %c
ja: 余計な %c

en: Unmatched #else
ja: #else が一致しません

en: Unmatched #elif
ja: #elif が一致しません

en: Unmatched #endif
ja: #endif が一致しません

en: indent: only one output file (2nd was %s)
ja: indent: 唯一の出力ファイル (2番目は %s でした)

en: indent: only one input file when output file is specified
ja: indent: 出力ファイルが指定されたときの唯一の入力ファイルです

en: indent: can't have filenames when specifying standard input
ja: indent: 標準入力で指定された時にファイル名がありませんでした

en: indent: only one input file when stdout is used
ja: indent: stdout が使用された時唯一の入力ファイルです

en: indent: can't create %s
ja: indent: %s が作成できません

en: Can't close output file %s
ja: 出力ファイル %s を閉じられません

en: Can't preserve modification time on output file %s
ja: 出力ファイル %s の変更時刻を保存できませんでした

en: Read profile %s
ja: プロファイル %s を読みます

en: Internal buffering error
ja: 内部バッファリングエラー

en: Can't open input file %s
ja: 入力ファイル %s が開けません

en: Can't stat input file %s
ja: 入力ファイル %s を stat できません

en: Warning: Zero-length file %s
ja: 警告: 長さゼロのファイル %s です

en: File %s is too big to read
ja: ファイル %s は読込むには大きすぎます

en: System problem reading file %s
ja: ファイル %s を読込み中にシステム問題が発生しました

en: Error reading input file %s
ja: 入力ファイル %s の読込みエラー

en: Error closeing input file %s
ja: 入力ファイル %s を閉じるときにエラー

en: Warning: File %s contains NULL-characters
ja: 警告: ファイル %s は NULL文字を含んでいます

en: Unterminated character constant
ja: 文字定数が終了していません

en: Unterminated string constant
ja: 文字列が終了していません

note: Something like x=-1, which can mean x -= 1 ("old style" in K&R1) * or x = -1 (ANSI).  Note that this is only an ambiguity if the * character can also be a unary operator.  If not, just produce * output code that produces a syntax error (the theory being that * people want to detect and eliminate old
en: old style assignment ambiguity in "=%c".  Assuming "= %c"
ja: "=%c" 中で古いスタイルの割当ての曖昧な表現. "= %c" と仮定します

en: Unmatched 'else'
ja: 'else' が不一致

en: Stmt nesting error.
ja: stmt ネストエラー.

en: Unknown code to parser
ja: パーサーへの不明なコード

en: CANNOT FIND '@' FILE!
ja: '@' ファイルを見つけられません!
