findutils 4.1.7 - en to ja translation catalogue (88 entries)

en: invalid argument %s for `%s'
ja: `%2$s' に対する無効な引数 %1$s です

en: ambiguous argument %s for `%s'
ja: `%2$s' に対する不明瞭な引数 %1$s

note: We try to put synonyms on the same line.  The assumption is that synonyms follow each other
en: Valid arguments are:
ja: 有効な引数は:

en: Unknown system error
ja: 未知のシステムエラー

en: %s: option `%s' is ambiguous
ja: %s: オプション`%s'は曖昧です

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
ja: %s: オプション`--%s'は引数をとりません

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
ja: %s: オプション`%c%s'は引数をとりません

en: %s: option `%s' requires an argument
ja: %s: オプション`%s'には引数が必要です

note: --option
en: %s: unrecognized option `--%s'
ja: %s: 認識できないオプション`--%s'です

note: +option or -option
en: %s: unrecognized option `%c%s'
ja: %s: 認識できないオプション`%c%s'です

note: 1003.2 specifies the format of this message.
en: %s: illegal option -- %c
ja: %s: 不正なオプションです -- %c

en: %s: invalid option -- %c
ja: %s: オプションが違います -- %c

note: 1003.2 specifies the format of this message.
en: %s: option requires an argument -- %c
ja: %s: オプションには引数が必要です -- %c

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
ja: %s: オプション `-W %s' が曖昧です

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
ja: %s: オプション`-W %s'は引数をとりません

en: block size
ja: ブロックサイズ

en: Success
ja: 成功です

en: No match
ja: 一致しません

en: Invalid regular expression
ja: 無効な正規表現です

en: Invalid collation character
ja: 無効な照合文字です

en: Invalid character class name
ja: 無効なキャラクタクラス名です

en: Trailing backslash
ja: バックスラッシュが残っています

en: Invalid back reference
ja: 無効な後方参照です

en: Unmatched [ or [^
ja: [ もしくは [^ が一致しません

en: Unmatched ( or \(
ja: ( もしくは \( が一致しません

en: Unmatched \{
ja: \{ が一致しません

en: Invalid content of \{\}
ja: 無効な \{\} の内容です

en: Invalid range end
ja: 無効な終端範囲です

note: If XALLOC_FAIL_FUNC is NULL, or does return, display this message before exiting when memory is exhausted.  Goes through gettext.
en: Memory exhausted
ja: メモリを使い尽しました

en: Invalid preceding regular expression
ja: 無効な前述の正規表現です

en: Premature end of regular expression
ja: 正規表現の終端が早すぎます

en: Regular expression too big
ja: 正規表現が長すぎます

en: Unmatched ) or \)
ja: ) もしくは \) が一致しません

en: No previous regular expression
ja: 以前に正規表現が定義されていません

en: oops -- invalid default insertion of and!
ja: しまった -- 不正に AND をデフォルト挿入してしまった!

en: Usage: %s [path...] [expression]
ja: 使用法: %s [パス...] [評価式]

en: paths must precede expression
ja: パスは評価式の前におかなければならない

note: Command line option not recognized
en: invalid predicate `%s'
ja: 不正な述語 `%s'

note: Command line option requires an argument
en: missing argument to `%s'
ja: `%s' に引数が見つかりません

en: invalid argument `%s' to `%s'
ja: 不正な引数 `%s' から `%s'

en: Predicate List:
ja: 述語リスト:

en: Eval Tree:
ja: 評価木:

en: Optimized Eval Tree:
ja: 最適化評価木:

en: cannot get current directory
ja: カレントディレクトリが取得できません

en: %s changed during execution of %s
ja: %s は %s の実行中に変更されました

en: virtual memory exhausted
ja: メモリを使い果たしました

en: %s/.. changed during execution of %s
ja: %s/.. は %s の実行中に変更されました

en: error in %s: %s
ja: %s 中でエラー: %s

en: unknown
ja: 不明

en: default path is the current directory; default expression is -print
    expression may consist of:
    operators (decreasing precedence; -and is implicit where no others are given):
          ( EXPR ) ! EXPR -not EXPR EXPR1 -a EXPR2 EXPR1 -and EXPR2
ja: デフォルトパスはカレントディレクトリになります; デフォルトの評価式は -print です
    評価式は以下から成るでしょう:
    演算子 (優先順位; 他に何も与えられていないとき -and を意味する):
          ( EXPR ) ! EXPR -not EXPR EXPR1 -a EXPR2 EXPR1 -and EXPR2

en:       EXPR1 -o EXPR2 EXPR1 -or EXPR2 EXPR1 , EXPR2
    options (always true): -daystart -depth -follow --help
          -maxdepth LEVELS -mindepth LEVELS -mount -noleaf --version -xdev
    tests (N can be +N or -N or N): -amin N -anewer FILE -atime N -cmin N
ja:       EXPR1 -o EXPR2 EXPR1 -or EXPR2 EXPR1 , EXPR2
    オプション (いつも真): -daystart -depth -follow --help
          -maxdepth LEVELS -mindepth LEVELS -mount -noleaf --version -xdev
    判別式 (N は +N または -N または N とできる): -amin N -anewer FILE -atime N -cmin N

en: actions: -exec COMMAND ; -fprint FILE -fprint0 FILE -fprintf FILE FORMAT
          -ok COMMAND ; -print -print0 -printf FORMAT -prune -ls
ja: アクション: -exec COMMAND ; -fprint FILE -fprint0 FILE -fprintf FILE FORMAT
          -ok COMMAND ; -print -print0 -printf FORMAT -prune -ls

en: 
    Report bugs to <bug-findutils@gnu.org>.
ja: 
    バグは<bug-findutils@gnu.org>まで報告してください.

en: invalid mode `%s'
ja: 不正なモード `%s' です

en: invalid null argument to -size
ja: -size に対する不正な空の引数です

en: invalid -size type `%c'
ja: 不正な -size タイプ `%c' です

en: warning: unrecognized escape `\%c'
ja: 警告: 認識できないエスケープ `\%c' です

note: An unrecognized % escape.  Print the char after the %.
en: warning: unrecognized format directive `%%%c'
ja: 警告: 認識できないフォーマットの指示 `%%%c' です

en: inserting %s
ja: %s を挿入

en:     type: %s    %s
ja:     タイプ: %s    %s

en: cannot fork
ja: fork できません

en: error waiting for %s
ja: %s への待ちでエラー

en: %s terminated by signal %d
ja: %s はシグナル %d で終了

en: left:
ja: 左:

en: right:
ja: 右:

en: invalid expression
ja: 不正な評価式です

en: oops -- invalid expression type!
ja: しまった -- 不正な評価式タイプだ!

note: Normalized tree.
en: Normalized Eval Tree:
ja: 正規化評価木:

en: Usage: %s most_common_bigrams < list > coded_list
ja: 使用法: %s most_common_bigrams < list > coded_list

note: Printable name of units used in WARN_SECONDS
en: days
ja: 日

note: For example: warning: database `fred' is more than 8 days old
en: warning: database `%s' is more than %d %s old
ja: 警告: データベース`%s'は %d %s以上古い

en: Usage: %s [-d path | --database=path] [-e | --existing]
          [-i | --ignore-case] [--version] [--help] pattern...
ja: 使用法: %s [-d パス | --database=パス] [-e | --existing]
          [-i | --ignore-case] [--version] [--help] pattern...

en: environment is too large for exec
ja: 実行するには環境が大きすぎます

en: unmatched %s quote
ja: %sクオーテーションが一致しません

en: double
ja: ダブル

en: single
ja: シングル

en: argument line too long
ja: 引数行が長すぎます

en: command too long
ja: コマンドが長すぎます

en: can not fit single argument within argument list size limit
ja: 引数リストのサイズ制限内で単一引数として収まりません

en: argument list too long
ja: 引数リストが長すぎます

en: error waiting for child process
ja: 子プロセスへの待ちでエラー

en: %s: exited with status 255; aborting
ja: %s: ステータス255で終了; 中断

en: %s: stopped by signal %d
ja: %s: シグナル %d によって停止しました

en: %s: terminated by signal %d
ja: %s: シグナル %d によって終了しました

en: %s: invalid number for -%c option
ja: %s: -%c オプションに対する不正な番号

en: %s: value for -%c option must be >= %ld
ja: %s: -%c オプションに対する値は >= %ld でなければなりません

en: %s: value for -%c option must be < %ld
ja: %s: -%c オプションに対する値は < %ld でなければなりません

en: Usage: %s [-0prtx] [-e[eof-str]] [-i[replace-str]] [-l[max-lines]]
           [-n max-args] [-s max-chars] [-P max-procs] [--null] [--eof[=eof-str]]
           [--replace[=replace-str]] [--max-lines[=max-lines]] [--interactive]
           [--max-chars=max-chars] [--verbose] [--exit] [--max-procs=max-procs]
           [--max-args=max-args] [--no-run-if-empty] [--version] [--help]
           [command [initial-arguments]]
ja: 使用法: %s [-0prtx] [-e[eof-str]] [-i[replace-str]] [-l[max-lines]]
           [-n max-args] [-s max-chars] [-P max-procs] [--null] [--eof[=eof-str]]
           [--replace[=replace-str]] [--max-lines[=max-lines]] [--interactive]
           [--max-chars=max-chars] [--verbose] [--exit] [--max-procs=max-procs]
           [--max-args=max-args] [--no-run-if-empty] [--version] [--help]
           [command [initial-arguments]]
